O seriálu

Cesty domů budou hledat rodiny Bernátů a Kosíků, dvou známých hradišťských lékařů, které má znovu spojit závěť matky Rudolfa Bernáta. Jejím posledním přáním bylo usmíření obou rodin. Jenže podmínka je téměř nesplnitelná: MUDr. Petr Kosík (Ladislav Potměšil) a MUDr. Rudolf Bernát (Alois Švehlík) spolu mají začít ordinovat. Oni dva? To dřív zamrzne peklo…

Na cestu domů se v počátku příběhu vydává také hlavní hrdinka seriálu Soňa Mašková (Pavla Vitázková), nejstarší Rudolfova dcera. Po dlouhé krizi opouští svého manžela, kpt. Jana Maška (Miroslav Etzler), otce jejich dvou malých synů. Těší se, že konečně znovu najde klid v náručí své rodiny. A těší se na nový život se svojí dávnou láskou Romanem Hamzíkem (Jan Dolanský). Jenže Honza se nevzdává. A nevzdá. Souboj dvou sympatických mladých mužů o Soninu lásku, z nichž jeden je na dně a druhý na výsluní její přízně, bude nemilosrdný.

MUDr. Rudolf Bernát, primář hradišťské kardiologie a kardiochirurgie, si není jist, zda jeho cesta domů vede ještě dnes za jeho rodinou. Položil by za ni sice život, jenže… zaskočila ho láska – docela jistě poslední. A je to vážné. Rudolf se poprvé v životě zamiloval do své pacientky, mjr. Míly Jírové (Miluše Šplechtová). Míla je přesným opakem jeho tiché, laskavé a trochu ušlápnuté manželky – je krásná, ctižádostivá a nebojácná. Rudolfa miluje, přesto ho opouští. Rudolf si ale nemůže pomoci a odchází za ní. Přestože na své rodině tolik lpí. Na svém domě, na svých zásadách, zvyklostech, na svých třech dětech. Kromě Soni ještě na Ríšovi, který by se měl ve špitále stát jeho nástupcem, a na své nejmladší dceři Vendy, dívce, která jde vždy svojí upřímností hraničící s drzostí hlavou proti zdi. Rudolf lpí na všech svých dětech. Jsou vlastně čtyři. Ten poslední je dávná jizva v srdci: Martin Kosík. Ano, jeho syna vychoval jeho životní nepřítel Petr Kosík. Tomu Martin říká táto. Rudolfa přehlíží – a to si v Hradišti dovolí skutečně jen on, jeho syn!

Petr Kosík je na rozdíl od Rudolfa Bernáta laskavý a všemi pacienty milovaný lékař. Přesto je v nemocnici přehlížený a kolegové s ním jednají s despektem. Petr je vdovec. Žije skromně, jen pro své dva syny, kteří jsou pro něj vším. Ale jedno tiché štěstí přece před světem skrývá. Lásku ke krásné Pacině, ženské, která miluje život a má slabost pro muže… O Petra ale opravdu stojí, třeba i napořád. Jenže on ji roztomile tají, ovšem zcela zbytečně. Synové o Pacině už dávno vědí. Mladší Šimon Kosík je právě po delší době na cestě domů ze studií. Je stejně tvrdá palice jako Vendy Bernátová, stejně neústupný, nekompromisní. Ti dva si přes velké třesky k sobě najdou cestu a už z ní pak nikdy nesejdou. Milují se navzdory zákazům, navzdory znesvářeným rodům. Dokáže jejich láska stejně jako v shakespearově dramatu usmířit obě rodiny? Budou vůle a láska současných mladých Monteků a Kapuletů natolik silné, že přivedou jejich otce k odpuštění a usmíření?

„Vždy odpouštějme svým nepřátelům, nic je nedokáže víc rozzuřit.“ Oscar Wilde